Lesson Five .:Photo Vignette:.

درس پنجم: ساخت کارت پستال

می خواهم در این درس شما رو بازم با فیلترهای فتوشاپ بیشتر آشنا کنم. البته لازم به ذکر که همه فتوشاپ فیلتر نیست! و منم سعی میکنم درسهایی رو بگم که شما دنبال انجام این کارها بروی عکس خودتون هستین، و میخواین جلوه های ویژه ای بدست بیارین. یکی از کاربردهای این درس برای ساخت کارت پستالهای اینترنتی یا همون E-card هاست.

من عکسهایی رو از کوه دماوند و میدان آزادی برا این کار انتخاب کردم

 

 گام نخست شما از راه File>New یک صفحه جدید میسازید (کلیدهای میانبر Ctrl+N). ابعاد آنرا 400*400 پیکسل انتخاب نمایید.  دکمه OK را فشار دهید.

   خوب حالا به یک عکس برای ایجاد افکت بروی آن نیاز داریم، از قسمت File>Open و یا کلیدهای میانبر Ctrl+O را زده و از دستگاه خود آدرس تصویر را بدهید و آن را باز نمایید. اکنون نیاز است این تصویر بر روی صفحه جدید شما قرار بگیره، برای این کار ابتدا عکس را Select یا انتخاب باید کرد. این دستور در برنامه فتوشاپ بدین شکل است: از قسمت Select>All را انتخاب کنین و یا کلیدهای میانبر Ctrl+A را بزنین. دور تا دور تصویری که می خواهید به صفحه جدید انتقال دهید و به آن افکت دهید، به شکل نقطه چین در حال حرکتن! خوب اکنون باید از این تصویر کپی برداری نمایید، از بخش Edit>copy و یا کلیدهای میانبر Ctrl+C را فشار دهید. و سپس بروی صفحه جدید خود این نسخه را بچسبانید. (Edit>Paste و یا کلیدهای میانبر Ctrl+V را همزمان بزنین).

 ااکنون از سه ابزار برای Select کردن میتوانیم استفاده کنیم، ابتدا از ابزار  rectangle marquee tool قسمتی مستطیل شکل را Select یا انتخاب میکند. دومین ابزار  eliptical marquee tool برای انتخابهای دایره ای یا بیضی شکل و سومین ابزار   Polygon Lasso  برای انتخاب محدوده دلخواه است. پس از انتخاب و رها نمودن دکمه چپ ماوس، قسمت انتخابی به شکل نقطه چین حرکتی در می آید. (نکته مهم: هنگام انتخاب دقت داشته باشید که Layer1 شما در وضعیت انتخاب باشد).

 

 اکنون باید یک ماسک برای این لایه بسازیم که در زیر پنجره Layers دکمه  Add layer mask را بفشارید، و یا اینکه از قسمت Layer>AddLayerMask>Reveal Selection را انتخاب نمایید. تصویر شما و تصویر پنجره Layers شما پس از انتخاب و زدن دکمه ساخت لایه ماسک بدین شکل باید باشد.

 خوب، اکنون از قسمت Filter>Distort>Glass را انتخاب کنین. و تنظیمات را به شکل دلخواه و مطلوب انجام دهید، من تنظیمات دلخواه خود را به عنوان مثال قرار دادم.

Distortion: 3 , Smoothness: 2

Texture: Frosted , Scaling: 100

اکنون این پنجره را برای اعمال تغییرات OK کنید. و دور تا دور تصویر بدین شکل در می آید.

خوب اینم تصویر نهایی به شکل بزرگ نمایی آن


اما درس تمام نشده! صبر کنین؛ تحت شماره ششم که در زیره ایجاد افکتهای دیگر رو به همراه عکسش گفتم. فقط مسیر افکتهای فتوشاپ رو ذکر کردم، همچنین یادآوری کنم که ابزار Select و انتخاب هم از همان بالایی ها استفاده شده، و تنظیمات پنجره ها هم به دلخواه و سلیقه خودتون باشه. روش کار دقیقا روش بالاست، این تمرین رو خوب یاد بگیرین تا بتونین افکتهای زیبایی مثل پایین ایجاد کنید.

 

 ابتدا از مرحله اول تا پنجم را بروی عکس اعمال کنید سپس بجای مرحله پنجم این مراحل را انجام دهید:

Filter>Blur>Guassian Blur

Filter>Brush Strokes>Sprayed Strokes...



   

Filter>Distort>Ocean Ripple...

Filter>Distort>Twirl



   

باقی فیلترها هم خودتون امتحان کنین، مطمئن باشین نتایج زیبایی حاصل میشه، و شما شاهکارهای زیبایی رو درست میکنید.

خسته نباشید

اگر به مشکل برخوردی و سئوال داشتی همین زیر بنویس!


دسته ها : آموزش فتوشاپ
شنبه سوم 12 1387
X